Mycken läsning Artiklar med tema Färöarna

 

 

 

 

Birgitta Hylin, 1915 - 1998, var en svensk eldsjäl, med brinnande intresse för Färöarna och att i Sverige sprida kännedom om det lilla ölandet i Nordatlanten. Hon var utöver översättare, författare, även vissångerska, kompositör och stor kännare av färöisk kultur.

 

Birgitta föddes som Nordström i Solna utanför Stockholm. Hon blev 1941 den första kvinnan i Samfundet Visans vänner, samma år som hennes tonsättning av Erik Axel Karlfeldts dikt Sommardansen kom i tryck.

Den sjöngs in på skiva av Margareta Kjellberg, Karin Juel och flera andra kända namn inom svenskt musikliv. Även Birgitta själv sjöng in Sommardansen, som också blev namnet på en bok med hennes tonsättningar, utgiven 1970. En annan känd svensk artist Ulla Sallert har sjungit många av visorna.

Birgitta Hylin var intresserad av nordiskt samarbete och visor i synnerhet. Därför bildade hon 1973 visföreningen Samfundet Sverige-Färöarna.

Hon erhöll 1978 Visans vänners hederstecken i silver.

Birgitta Hylin hade fyllt 100 år den 24 juli 2015, och det uppmärksammades av Føroya Landsbókasavn som hade en liten utställning i foajen på nedre plan av Landsbiblioteket. Där framvisades bilder, artiklar och några av hennes verk.

 

Svenskt Visarkiv

Birgitta Hylin reste med stöd från Svenskt visarkiv 1968 och några år framåt till Färöarna för att spela in visor, dans och lek. Tack vare nyfikna eldsjälar som Hylin, innehåller Svenskt visarkivs samlingar idag många skatter, även sådant som samlats in bortom Sveriges gränser.

Texterna och melodierna till de barnvisor och ramsor som Hylin spelade in transkriberats och ingår i en praktfull volym: Skjaldur, rímur og ramsur. Orð og løg / Faroese Skjaldur and Rhymes. Lyrics and Melodies (2012). Bakom utgivningen står musikforskaren Marianne Clausen i Köpenhamn, som tidigare utgivit tre omfångsrika utgåvor med färöisk folklig sång av skilda slag.

Samlingen av barnvisor och ramsor som Birgitta Hylin kom hem med, är intressant nog den mest omfattande dokumentation som finns av denna typ av färöisk kultur. Hylins inspelningar utgör en tredjedel av de 331 melodier som finns i boken. Vid ett besök på Svenskt visarkiv är det möjligt att ta del av dessa upptagningar.

Trumm trumm tralalei

Bókadeild Føroya Lærarafelag

1984 gav Bókadeild Føroya Lærarafelag ut ett häfte innehållande rim och ramsor med namnet "Trumm trumm tralalei". I förordet skriver Birgitta Hylin att detta bara är en bråkdel av det material som hon samlat in på Färöarna. Hon påpekade också i inledningen att var och en har rätt att säga "Så sjunger inte vi hos oss" - men ingen har rätt att säga "Det är fel sätt att sjunga".

Häftet innehåller texter till några av ramsorna och noterat är var de är upptecknade någonstans. Som till exempel denna även på svenska välkända "Rida, rida Ranka" från Sørvágur på ön Vágar

.

Ríða ríða ranka
hesturin eitur Blanka
tu tu tu
kasta mær ikki lítlu Biggu av
hon er perufull av brennivíni.
Puts hey
har datt hon av.

 

Enkel sammanställning

Fågelfångst på FäröarnaNedan några verk hon har arbetat med. Några av böckerna kan köpas via Samfundet. Kontakta oss !

Fríðríkur Bláhamar :
En vådlig färd
Översättning: Sten Nordensköld. Omslag: Ingálvur av Reyni. Stockholm, Samfundet Sverige-Färöarna, 1982. 58 s. Originalets titel: Ein vandaferð. Birgitta Hylin: Några fakta om förhållandena i Färöarna kring andra världskriget, s. 55-58. På tyska 1989.
Heðin Brú :
Fattigmans heder. Översättning från färöiskan av Birgitta Hylin. Omslagsbild: William Heinesen. Stockholm, Bokförlaget Pan/Norstedts, 1977. 137 s. Originalets titel: Feðgar á ferð. Heðin Brú är pseudonym för Hans Jacob Jacobsen
Heðin Brú :
Fjällskuggan och andra noveller från Färöarna. I urval och översättning av Birgitta Hylin. Omslagsbild av Bárður Jákupsson. Stockholm, P.A. Norstedt & Söners förlag, 1981. 169 s. Från: Fjallaskuggin, Flókatrøll, Purkhús, Búravnurin.
Heðin Brú :
Självständig färöisk förening! Hur Föreningen Norden på Färöarna kom till. Stockholm, Föreningen Norden, 1991. 20 s. Översatt har Birgitta Hylin. Från: Heðin Brú: Endurminningar, 1980, s. 361-379.
Tummas Napoleon Djurhuus :
Jalousi. Musik: Birgitta Hylin. I: Brá, 1982, Nr. 2, s. 69. (Dikt)
Fyra sägner från Färöarna
I översättning av Birgitta Hylin. Stockholm, Samfundet Sverige-Färöarna, 2001. 46 s. Tillrättalagd av Pia Hylin. Förord av Bengt af Klintberg. Innehåll: Jákup Jóansson, Uppsala-Pætur, Beinta och Peder Arrheboe, Summaldur.
Färöarna förr
Två reseberättelser från slutet av 1800-talet. Producerad av Hans Christiansen med bistånd av Joakim Christiansen och Birgitta Hylin. Stockholm, Samfundet Sverige - Färöarna, 1994. 48 s., bilder. Första berättelsen ’Anteckningar om Färöarna under ett besök der sommaren 1863’ publicerad i Tidskrift i Sjöväsendet, 26. årgång 1863. Den andra ’Om Färöarna’ av Theodor Nordström är tryckt i Svenska Sällskapet för antropologi och geografi, Geografiska sektionens tidskrift, och är från 1878.
Färöarna
Elevhäfte för gymnasieskolan. Tekst: Birgitta Hylin. Sundbyberg, Rikskonserter, 1978. 12 och 8 s., bilder. Hör till LP-skivan: Kvad-dans från Färöarna.
Färöarna i sikte
I projektgruppen har suttit: Hans Christiansen, Birgitta Hylin och Lars-Erik Larsson. Stockholm, Samfundet Sverige-Färöarna, 1993. 50 s., bilder. På pärmen: En bok om en förening, förlorad till ett landfyllt av värme, kraft och mänsklighet. Utgiven i samband med föreningens 20-års jubileum.
Färösägner
Efter Jakob Jakobsens "Færøske folkesagn og æventyr". I översättning av Birgitta Hylin. Utgiven av Pia Hylin, Stockholm, 1999. 2 bl., 186 s. Maskinskriven.
Fågelfångst på Färöarna
En utställning producerad av Arne Nørrevang under medverkan av Bárður Jákupsson. Illustrationer, översättning och svensk tolkning av Birgitta Hylin. Stockholm, Nordiska museet i samarbete med Samfundet Sverige-Färöarna, 1980. 42 s., bilder, häftad.
Jens Pauli Heinesen :
Eitt dýpi av dýrari tid. Ett djup av dyrbar tid. Översättning: Birgitta Hylin. I: Rallarros, nr. 1 (57) (1985), s. 30-39. Utdrag från romanen Eitt dýpi av dýrari tíð.
Jens Pauli Heinesen :
En sagolik historia om två människobarn. Översättning Birgitta Hylin. I: Café Eksistens, Nr. 45, 1990, s.72-80. Novell.
Jens Pauli Heinesen :
Vrakgods. Roman. Översättning från färöiskan av Birgitta Hylin. Otalampi, Sahlgrens Förlag AB, 1992. 160 s. Originalets titel: Rekamaðurin.
Gunnar Hoydal :
Långt bortifrån. Med Färöarna i hjärtat. Från färöiska av Birgitta Hylin. Linköping, Linnaeus förlag, 1992. 107 s. Ur novellsamlingen: Av longum leiðum.
Birgitta Hylin :
Färöerna. I: Folkdanser. Red. Dagmar Hellstam. Göteborg, Stegeland, 1981, s. 42-59, 196-204. Med teckningar av dansteg till färöisk dans, Ríða edling og bandadans. Med svensk översättning av: Ríða edling, Regin smiði (utdrag) och Flóvin Bænadiktsson.
Birgitta Hylin :
Den färöiska litteraturen. Det började med en ordbok. I: Folket i Bild : kulturfront, Nr. 10, 1976, s. 24-25, bilder
Birgitta Hylin :
Färösk dans på svenska. I: Hembygden, nr. 6, 1982, s. 18-20.
Birgitta Hylin :
Heðin Brú avliden. I: Nordisk tidskrift för vetenskap, konst och industri, Årg. 63, häfte 6, 1987, s. 535-537. Minnesord om Heðin Brú.
Birgitta Hylin :
Mortan Nolsøe in memoriam. I: Nordisk tidskrift för vetenskap, konst och industri, Årg. 63, häfte 6, 1987, s. 537-538. Minnesord om Mortan Nolsøe.
Birgitta Hylin :
Om Färöarnas litteratur. I: Rallarros, nr. 1, 1985, s. 30-38. Färöisk litteratur från Svabo till Guðrið Helmsdal.
Birgitta Hylin :
Om färöisk dans. Stockholm, Nos, Medlemsorgan för Föreningen Natur och Samhälle i Norden, Nr. 3, september 1991, s.6-7. Utdrag.
Birgitta Hylin :
Något om den färöiska dansen! I: Hembygden, nr. 3, 1982, s. 16-18.
Birgitta Hylin :
Några udda färöiska ord. I: Bernts bok. Strängnäs, Salvia, 1995, s. 35. Färöiska ord med olika betydning.
Birgitta Hylin :
Skjaldur. En studie över barnvisan och barnramsan på Färöarna. I: Fra Færøerne. Úr Føroyum. Bd. 6. Keypmannahavn, 1972, s. 49-65
Birgitta Hylin :
Sommardansen och andra visor av Birgitta Hylin. Till ord av Karlfeldt, Ferlin, Boye, Lindorm och många flera. Proprius förlag, Stockholm 1970 & 1998, 37 sidor. Utgåvan 1998 ”Utgiven i samarbete med Samfundet Sverige-Färöarna”
Olov Isaksson :
Färöbilder. Studieplan. Birigtta Hylin. Stockholm, LTs Förlag, 1977. 36 s.
Ebba Lindberg och Birgitta Hylin :
Färöord. Liten färöisk-svensk ordbok. Stockholm, Samfundet SverigeFäröarna, 1984. 268 s.
Recensioner :
▪ Malan Simonsen: Lærubøkur í føroyskum. I: Brá, 1986, Nr. 9/10, s. 112.
▪ Ulla Clausén: Färöiska för svenskar I: Språkvård, 1985, nr. 2, s. 26-30.
▪ Færøord / EVL. I: Nordisk kontakt, 1985, 8, s. 588-589.
▪ Björn Hagström: Litteratur. En färöisk-svensk ordbok. I: Scripta Islandica, nr. 36/1985, s. 51-62.
Noveller från Färöarna
En antologi. Översättning av Birgitta Hylin. Stockholm, P.A. Norstedt, 1976. 144 s.
▪ Jørgen-Frantz Jacobsen: Den yttersta kusten.
▪ Heðin Brú: Luden sol.
▪ Karsten Hoydal: Lilla gula huset.
▪ Valdemar Poulsen: Medan dyningen slumrar.
▪ Martin Joensen: Mannen ombord.
▪ Sverri Patursson: Ábal.
▪ Tróndur Olsen: Bilder från bygd.
▪ Jens Pauli Heinesen: Två barhuvade småpojkar i ödemarken.
▪ K.O. Viderø: Jag ser landet.
▪ William Heinesen: Himlen ler.
▪ Steinbjørn Jacobsen: På väg mellan bygder.
Rói Patursson :
Bíðar tú. Lag: Birte Zander. Dansk text: Annika Hoydal, Svensk text: Birgitta Hylin. I: Nordisk visebok, 1994, s. 14-15. (Venter du/Väntar du. Dikt med noter)
Cecilia Ringmar och Anita Ulrich :
Grannspråk färöiska. Språkkonsult: Birgitta Hylin. 2. uppl. Stockholm, Skriptor, i samarbete med Svensklärarföreningen, 1982. 33 s. Lärobok.
Søgnin um Snæbjörn
Av Jakob Jakobsen. Bárður Jákupsson illustrerat. Birgitta Hylin översatte. Stockholm, Samfundet Sverige-Färöarna, 1980. 53 s., bilder. Text både på färöiska och svenska.
Trumm trumm tralalei
Skjaldur. Birgitta Hylin har sammanställt. Teckningar: Zacharias Heinesen et al. Tórshavn, Bókadeild Føroya Lærarafelags, 1984. 47 s., bilder, noter. Barnbok.
Recension:
▪ Birgitta Hylin: Trumm, trumm, tralalei : skjaldur / M.I. I: Varðin, 1984, Bind 51, hefti 3/4 (1984), S. 296-300.
Två färöiska sägner
Birgitta Hylin översatt. Í: Bernts bok. Strängnäs, Salvia, 1995, s. 178-182. Juli 2015

 

 

 

 


Nyhetsbrev

 

Prenumerera på vårt oregelbundna Nyhetsbrev.

 
 


Bli medlem

 

Bli medlem - Din genväg till Färöarna.

 
 


Facebook

 

Håll dig uppdaterad - Följ oss på Facebook.

 
 


Kontakta oss

 

Frågor ? Skriv till oss här.

 
 

 

 

 

Senast publicerade artiklar

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34

Vill du veta mer om Färöarna?

Föreningens medlemmar har stor kännedom om Färöarna. Vi delar gärna med oss av erfarenheter och kunskap. Fråga Samfundet Sverige-Färöarna här:

  Logga in

Inloggning för medlemmar.
Inte registrerad ?
Klicka på "Skapa inloggning" nedan.